Cínový důl Rolava

V hlubokých lesích nedaleko krušnohorského městečka Přebuz se skrývá jedno z nejzajímavějších, ale zároveň nejméně známých míst s pohnutou historií – pozůstatky tajného důlního závodu Rolava (německy Sauersack). Tento rozsáhlý areál, dnes pomalu pohlcovaný přírodou, je tichým svědkem bouřlivé minulosti spojené s těžbou cínu a druhou světovou válkou.

Cínová ruda se v oblasti Rolavy a Jelení rýžovala už od 14. století, přičemž největší rozmach hornické činnosti nastal ve 2. polovině 16. století. V době 2. světové války však došlo k výraznému oživení těžby. U Jelení byla vyhloubena šachta hluboká 175 metrů a vznikl zde rozsáhlý systém chodeb – celkem 14 kilometrů v pěti patrech.

Nacisté zde vytvořili tajný průmyslový komplex, který zahrnoval: těžební šachty, zpracovatelský závod na úpravu rudy, zajatecký tábor s nuceně nasazenými pracovníky a Rolavský rybník, který sloužil jako zdroj vody pro důlní provoz

Závod měl strategický význam pro válečné hospodářství a jeho provoz byl pečlivě střežen.

Dnes jsou tyto rozsáhlé ruiny volně přístupné a lákají dobrodruhy, fotografy i milovníky opuštěných míst. Procházka areálem je fascinující – mezi stromy najdete zarostlé základy budov, zbytky kolejí, betonové stěny i temné vstupy do šachet.

Pozor však na bezpečnost! Terén je plný děr, drátů, trčícího železa a dalších překážek.

Díky své atmosféře bývá areál Rolavy občas využíván i filmaři – můžete ho znát z detektivního televizního seriálu Rapl.

Místo působí opuštěně, tajemně a současně silně autenticky.